Historie


Řada rostlinných olejů Oleana pokračuje v tradici značky Lukana a Vegetol a vychází z dlouhodobých zkušeností a znalostí v oblasti výroby olejů. Samotná výroba má přitom velmi dlouhou, téměř 200 let trvající, historii spojenou se jménem Schicht.

Všechno začalo 6. července 1848, kdy sedlák, řezník a uzenář Georg Schicht z Rynoltic na Liberecku dostal živnostenské povolení vyrábět mýdlo. Malý, rodinný podnik expandoval a začal rozšiřovat své působení. Netrvalo dlouho a byly otevřeny první pobočky, konkrétně v roce 1880, v Teplicích a Liberci. Schichtovy závody zpracovávaly řepkové a lněné oleje, vyráběly oleje z jader kokosových ořechů, ovocné šťávy Ceres saft, následně i zubní pasty nebo prášky na praní. V roce 1904 byla zahájena výroba jedlých tuků, margarínu a ovocných šťáv.

V roce 1925 vznikla továrna na tukové výrobky a o dva roky později, v roce 1927, se Schichtův podnik sloučil s britsko-holandskou společností UNILEVER. Po 2. Světové válce byly Schichtovy závody, znárodněny a osamostatnily se až v roce 1990. V roce 2011 podnik, a především výrobu olejů Lukana a Vegetol, převzala společnost Glencore, dnes již Viterra Czech.

Viterra Czech je významným hráčem na poli výroby a obchodu s rostlinnými oleji a zároveň je jedním z největších dodavatelů jedlých rostlinných olejů v různých typech spotřebitelského balení. V roce 2020 byla zákazníkům představena nová řada produktů OLEANA a OLEA GASTRO.​

Máte dotaz, připomínku nebo nápad na vylepšení?

Neváhejte nás kontaktovat!


Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace | Rozumím